Obecność książki w życiu dziecka jest niezwykle ważna, ale to Wasza obecność jest najważniejsza. To wspólny czas rodzice + dziecko + książka doskonale stymuluje malucha do rozwoju, wychowuje, zapewnia poczucie bezpieczeństwa. Nie wystarczy tę książeczkę wręczyć w nadziei, że dziecko da nam spokój – trzeba jeszcze razem spędzić przy tej książeczce czas.

Mogę Wam zagwarantować, że prezent, który jest kojarzony z chwilami z mamą i tatą to prezent, który dziecko zapamięta najdłużej i będzie najczęściej do niego wracać. Zatem warto, aby tym prezentem była książka!

Książeczki czarno-białe
Wydawnictwo Sierra Madre

Źródło: www.oczamimaluszka.pl/

Noworodek widzi bardzo niewyraźnie, to co znajduje się w odległości mniej więcej 20 centymetrów od jego twarzy. Takie patrzenie na świat nie ma głębi, jest zamazane i dwuwymiarowe. Na początku przygody z książką warto dziecku pokazywać kontrastowe, czarno-białe karty lub książeczki. Takie właśnie są produkty z serii „Oczami maluszka”. Stymulują bardziej niż kolorowe zabawki.

Źródło: www.oczamimaluszka.pl

Idealna dla dzieci w wieku od 0 do 12 miesięcy
Cena: 20 – 30 zł

 

6-12 miesięcy – Seria Dobra Książeczka
Wydawnictwo Tekturka

Źródło: www.wydawnictwo-tekturka.pl

Książeczka idealna do pierwszych zabaw dźwiękonaśladowczych i wzrokowych. Oglądanie obrazków wraz z opiekunem pomaga dziecku określić jak nazywa się dany przedmiot, czy zwierzę, jakie wydaje dźwięki. Ta umiejętność na późniejszym etapie rozwoju pomaga w nauce mowy.
Idealna dla dzieci w wieku od 6 do 12 miesięcy
Cena: 10 – 15 zł

Mom’s Care, książeczka materiałowa
Producent Hencz Toys

Źródło: www.hencztoys.pl

Mięciutka, materiałowa książeczka, którą pokocha każdy maluszek. Książeczka rozwija sprawność małych rączek, działa na zmysł dotyku, wzroku i słuchu. Interaktywne części książeczki, takie jak szeleszczące „kartki”, lusterko czy wstążki zapewnią dziecku wspaniałą zabawę na długi czas. Książeczka stworzona jest również z kontrastowych pod względem kolorów materiałów, dzięki czemu świetnie sprawdzi się nawet dla najmłodszych maluszków.
Idealna dla dzieci w wieku od 0 do 24 miesięcy
Cena: 25 – 30 zł

Książeczka harmonijka do kolorowania – Dzień na wsi
Wydawnictwo Monumi

Dzieci uwielbiają zwierzątka, a ta książeczka do kolorowania daje możliwość im nie tylko realizować się manualnie i twórczo, ale także pozwoli zgłębić wiedzę na temat zwierząt i gospodarstw wiejskich. Na podstawie tej książeczki możecie opowiedzieć dziecku o tym, co się dzieje na wsi, odpowiedzieć na „trudne” pytania jak te „ile dni kura wysiaduje jajko” lub „jak opiekować się koniem?”
Książeczka składana jest w harmonijkę, zatem możecie ją wszędzie zabrać ze sobą.
Idealna dla dzieci w wieku od 2 do 5 lat
Cena: 8 – 10 zł

Pucio uczy się mówić
Pucio mówi pierwsze słowa
Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Źródło: www.nk.com.pl

Pucio i jego rodzinka naprawdę pomaga w stawianiu pierwszych kroków w nauce mowy, zwłaszcza tym dzieciom, u których rozwój mowy jest opóźniony – wiem co piszę, bo przerabiam tę książeczkę z Bestią i widzę niebywały postęp. Koncentruje się przede wszystkim na wyrażeniach dźwiękonaśladowczych i samogłoskach, które są używane już przez roczne dziecko.

Źródło: www.nk.com.pl

Druga część przygód Pucia koncentruje się na pierwszych słowach, które są typowe dla rozwoju mowy malucha. Pucio pomaga zatem w nauce wymawiania prostych zdań, a starszym dzieciom może pomóc w nauce czytania.
Idealna dla dzieci w wieku od 12 miesięcy do 3 lat i od 2 do 6 lat
Cena: 25-40 zł

Raz dwa TRZY słyszymy!
Raz dwa TRZY mówimy!
Raz dwa TRZY patrzymy!
Joanna Bartosik
Wydawnictwo Widnokrąg

 Książeczki z serii „Raz dwa TRZY…” świetnie ćwiczą i rozwijają słuch, wzrok i mowę dziecka poprzez używanie wyrazów dźwiękonaśladowczych i nieprzestymulowanych obrazków. Maluszek słucha wypowiadanych dźwięków, ogląda obrazki, zaczyna gaworzyć, aż wreszcie stara się tworzyć samodzielnie słowa.

 Idealna dla dzieci w wieku od 6 miesięcy do 3 lat
Cena: 15-20 zł

Jest tam kto?
Anna-Clara Tidholm
Wydawnictwo Zakamarki

 Co kryje świat za drzwiami, czyli książeczka dla ciekawskich dzieciaków. Kolorowe obrazki i formy przyciągną uwagę każdego malucha. Książeczka daje duże pole do zabawy, możecie rytmicznie powtarzać słowa, a obrazy poprowadzą was do następnych drzwi skrywających kolejną tajemnicę.
Idealna dla dzieci w wieku od 1,5 do 3 lat
Cena: 15-25 zł

LICZĘ DO 100
Magali Bardos
Wydawnictwo Babaryba

Źródło: www.babaryba.pl

Idealna książka do nauki liczenia aż do 100! W przyjacielskim towarzystwie misiów weźmiemy udział w przygodzie z liczbami. Książeczka wspomoże kreatywne myślenie dziecka, pobudzi jego wyobraźnię. Jest przyjemną i nienudną lekcją matematyki nie tylko dla dzieci, które potrafią czytać i liczyć.
Idealna dla dzieci w wieku od 2 do 6 lat
Cena: 20-30 zł

NACIŚNIJ MNIE
Herve Tullet
Wydawnictwo Babaryba
Wydana aż w 24 krajach – bestseller „New York Timesa” – książeczka, której ilustracje wręcz rozmawiają z małymi dziećmi. To książeczka niemal interaktywna. Możesz do niej mówić, dmuchać na nią, klaskać, przekręcać itp. Zachęca zarówno dzieci jak i dorosłych do wspólnej, kreatywnej zabawy i nauki.

Materiał filmowy dotyczący książeczki poniżej:

Idealna dla dzieci w wieku od 1 do 4 lat
Cena: 20-30 zł

Chichotnik, czyli księga śmiechu i uśmiechu
Wybór: Barbara Gawryluk
Wydawnictwo Literackie

Źródło: www.wydawnictwoliterackie.pl

To zbiór wierszy z dzieciństwa kilku pokoleń, to spotkanie z najlepszymi polskimi poetami do cudownego świata łaskotek, chichotek czy śmiechu. Chichotnik to pretekst do wygłupów i żartów, czyli radosnych chwil, tak uwielbianych przez dzieci. Chichotnik udowadnia, że klasyka wcale nie jest nudna, szczegół tkwi jedynie w formie jej podania. Obrazkowe cudeńka wykonane przez Elżbietę Wasiuczyńską przykuwają uwagę zarówno dzieci jak i dorosłych, wręcz hipnotyzują.

Źródło: www.wydawnictwoliterackie.pl

Idealna dla dzieci w wieku od 2 do 6 lat
Cena: 25-35 zł

Wszystko gra
Anna Czerwińska-Rydel, Marta Ignerska(opr.graf.)
Wydawnictwo Wytwórnia

Źródło: www.wytwornia.com

Oryginalna zarówno pod względem graficznym jak i literackim książeczka, której zadaniem jest nie tylko edukować muzycznie nasze dzieci, ale także pobudzać wyobraźnię poprzez zawarte w książeczce niezwykłe ilustracje.
Idealna dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat
Cena: 25-35 zł

Co kryje las?
Aina Bestard
Wydawnictwo Tatarak

Źródło: www.tatarak.com

Wystarczą magiczne, kolorowe szkiełka, by świat, który nas otacza nabrał zupełnie nowego znaczenia. Świetna książeczka, którą polecam do zabawy z dziećmi. Stwarza pole do popisu dla wyobraźni. Możecie tworzyć własne historie związane z lasem i jego mieszkańcami. Książka pobudza zmysł wzroku dziecka, a także w przystępny sposób wyjaśnia podstawowe zjawiska zachodzące w przyrodzie.
Idealna dla dzieci w wieku od 2 do 6 lat
Cena: 30-40 zł

 

NOWY JORK PIŻAMORAMA
Frederique Bertrand, Michael Leblond
Wydawnictwo Wytwórnia
Chłopiec w piżamie w paski dzięki książce przenosi się do tętniącego życiem Nowego Jorku – miasta, które nigdy nie śpi. Do stworzenia tej książeczki użyto techniki iluzji optycznej zwanej „ombro cinema”. Ta stara technika animacji dzięki przyłożeniu folii do prążkowego obrazka pozwala stworzyć iluzję ruchu. To świetna stymulacja narządu wzroku. Możecie sprawdzić jak działa w tym oglądając poniższe nagrania.

Idealna dla dzieci w wieku od 2 do 6 lat
Cena: 25-35 zł

Jesień na ulicy Czereśniowej
ilustracje: Rotraut Susanne Berner
Wydawnictwo Dwie Siostry

Tej książce niepotrzebny jest tekst, by swoją obrazkową historią zainteresować twojego malucha. Możesz w prosty sposób opowiedzieć swojemu dziecku o procesach zachodzących w przyrodzie podczas jesieni. Tu jesień wcale nie jest ponura, dzieci się bawią i świętują. Książeczka ujmuje radością codziennych sytuacji, dbałością o szczegóły, pozwala dziecku utożsamić się z sympatycznymi postaciami jesiennej historii.
„Jesień na ulicy Czereśniowej” jest kolejną z serii książek, które ukazały się już w 15 krajach w nakładzie blisko 1 mln. egzemplarzy.
Idealna dla dzieci w wieku od 2 do 6 lat
Cena: 20-30 zł

Dlaczego? Księga najlepszych pytań i odpowiedzi na temat nauki, przyrody i świata
Catherine Ripley
Wydawnictwo Prószyński i S-ka

Źródło: www.ksiegarnia.proszynski.pl

„Dzieci zadają pytania. Mnóstwo pytań. I wszystkie zaczynają się tym samym słowem: „dlaczego?”. Dlaczego niebo jest niebieskie? Dlaczego muszę chodzić spać? Dlaczego krowy muczą? Dlaczego ziarna kukurydzy strzelają? Na wszystkie „dlaczego?” istnieją dobre odpowiedzi, a książka „Dlaczego?” jest ich prawdziwą skarbnicą!”.
Ten fragment tekstu zaczerpnięty z książki najtrafniej oddaje sens jej powstania. Książeczka jest łatwa w odbiorze, mimo że tłumaczy trudne zjawiska z pogranicza biologii, geografii czy chemii. Na plus są tu również kolorowe ilustracje dodatkowo ułatwiające dziecku przyswajanie treści.
Idealna dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat
Cena: 25-35 zł

 • kropkiikreski

  Książek mamy już bardzo dużo. Aż jestem w szoku ile zdążyliśmy już przeczytać! Teraz, im dziecko starsze, przykładam większą wagę do tego, żeby kupować zabawki edukacyjne. Ostatnio kupiłam zestaw do szycia z http://hapik.pl/ Moja Michasia była zachwycona wspólną zabawą, tym bardziej, że sama uszyła sobie lalkę! 😉

  • Matka Wielowymiarowa

   Super! Dziecko w pewnym wieku nabywa już takich zdolności manualnych, że wiedze trzeba przekuwac w praktykę 🙂

 • Kulinarna Strona Mocy

  Świetne propozycje. My mamy cały komplet „Ulicy Czereśniowej” i jesteśmy zachwyceni. Tym bardziej, że kolejne strony pokazują też kolejne wydarzenia, ciągłość – no i papuga Pola na każdej stronie:). Można ich używać na wiele sposobów, wymyślanie historyjek, szukanie detali, interpretowanie sytuacji… Uwielbiamy je.

  • Matka Wielowymiarowa

   Ja zbieram serie z Puciem, ale też teraz pojawila sie na rynku ksiazeczka tego wydawnictwa z Muszką, która pomaga w cwiczeniach logopedycznych 🙂

 • Kupuję takie książki chrześniakowi 🙂 Według mnie to o wiele lepszy prezent niż pluszak, czy słodycze 🙂

  • Matka Wielowymiarowa

   też tak uważam, szkoda że starszego pokolenia nie mocna przekonac do ksiazkowych prezentow zamiast czekolady 🙂

 • Katarzyna Mirek

  Powiem Ci, że jestem zaskoczona iż większość z wymienionych książek i u nas w biblioteczce ma swoje miejsce. Szczególnie Tullet święci czasy świetności już przy kolejnym z synów

 • Patrzę na ten spis i później na swoją biblioteczkę i teraz już wiem – jestem na czasie z literaturą 🙂

  • Matka Wielowymiarowa

   I super!

 • Pucio właśnie robi „karierę” u mojej chrześnicy, a „Dlaczego” u Córki 🙂

 • Wygląda na to, że muszę rozbić skarbonkę, bo chciałybyśmy je mieć 🙂

  • Matka Wielowymiarowa

   polecam tanie księgarnie internetowe, ja kupuje w czytam.pl 🙂